USPOSOBIENIE I CHARAKTER
Usposobienie szwajcara jest pogodne, przyjacielskie i nieagresywne, jest to pies łagodny, spokojny o doskonałym charakterze, stabilnej psychice, inteligentny, zrównoważony, pojętny, spostrzegawczy, pozbawiony lęku w sytuacjach powszednich, dobroduszny i oddany bliskim osobom o umiarkowanym temperamencie. odznacza się wytrzymałością,
Jest cierpliwy, towarzyski, opiekuńczy w stosunku do wszystkich domowników w tym także do dzieci, jest doskonałym kompanem dla całej rodziny, jest przywiązany do człowieka, lubi bliskość członków swojego stada.
Wobec swoich domowników w tym także dzieci jest bardzo ufny i absolutnie oddany, kochający całym sobą jednym słowem - przyjaciel na którego zawsze możesz liczyć.
DSPP jest odważny i doskonale stróżuje w swoim obejściu, jest nieufny wobec obcych. Jako stróż jest spokojny i raczej nie atakuje intruzów, a bardziej ich odstrasza. Budzi szacunek swoją sylwetką, a jego odwaga predysponuje go doskonale do funkcji odważnego psa stróżującego.Czujnie stoi u bramy i nikomu nie pozwala na wejście do środka.
Jednocześnie wszelkie zachowania agresywne są mu najzupełniej obce.
Ten imponujący pies ma zadziwiającą zdolność wyczuwania zagrożenia i gotów jest z wszystkich sił strzec zdrowia i życia ludzi których pokochał.
Wobec intruza okazuje zdecydowanie, ostrzegawczo szczeka i warczy – to najczęściej wystarcza, by zniechęcić nieproszonego gościa do wtargnięcia na nasz teren. Po powrocie sytuacji do normalności, szybko się uspokaja.
Szwajcary dają poczucie bezpieczeństwa.
Jak na pasterzy stada przystało, są bardzo czujne. Pilnują swojego stada i jego domu, głośno szczekając gdy tylko usłyszą lub wyczują coś niepokojącego. Sąsiedzi nie będą mieli powodu do uskarżania się na uciążliwość dużego szwajcara, bo nie jest to pies szczekający bez powodu.
Łączy w sobie cechy doskonałej niani i towarzysza oraz stróża.
Uwielbia kontakt z ludźmi i źle znosi odizolowanie od rodziny, nie wolno go trzymać w odosobnieniu. Są to psy niezwykle rodzinne, które odczuwają silną potrzebę bycia blisko człowieka. Uwielbiają pieszczoty i często sam upomina się o głaskanie i pieszczoty. Szwajcar będzie zawsze tam, gdzie Ty.
Nie interesuje go szwendanie się w samotności.
Bez problemu zostaje sam w domu. Pod nieobecność domowników po prostu śpi.
To wspaniały psiak dla całej rodziny.
WYCHOWANIE ZADANIA PRACA
Duży szwajcarski pies pasterski daje się stosunkowo łatwo układać.
Nie wymaga specjalistycznego szkolenia behawiorystycznego, a jedynie krótkiego treningu w zakresie posłuszeństwa.
Psy szwajcarskie są bardzo pojętne i naprawdę szybko się uczą, starają się ze wszystkich sił sprawić przyjemność swojemu panu czy pani i nie rozczarować właściciela. Maja również bardzo dobrą pamięć.
Nawet jako bardzo młody pies jest wyjątkowo pojętny, a tego czego się raz nauczył, nie zapomni nigdy.
Wychowanie i ułożenie nie jest trudne, ponieważ są to psy mające wrodzoną chęć pracy i współpracy z człowiekiem. Niemniej jednak bywają leniwe i uparte. Uwielbiają być chwalone. Szkolenie powinno zatem opierać się na pozytywnych wzmocnieniach. Nie zapominajmy go nagradzać i chwalić. Ten serdeczny psiak ceni sobie wielce zasłużone pochwały.
Dobrze wychowany jest najlepszym towarzyszem, jakiego można sobie wyobrazić i o jakim można tylko marzyć: mądry, posłuszny, wierny, nigdy nie demonstrujący humorów czy nerwowości.
Duży szwajcarski pies pasterski wykorzystywany był do wielu zadań – prowadzenia stad, ochrony bydła, transportowania ciężkich ładunków, pilnowania domów i zagród czy ciągnięcia sań. Psy te miały pracować dniem i nocą, latem i zimą, w różnych warunkach pogodowych. Czuły się dobrze zarówno w domu, na podwórzu, jak i na położonych wysoko w górach pastwiskach, bez względu czy były to letnie upały, czy srogi mróz. To sprawiło, że stały się odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
Obecnie są również używane jako psy przewodniki dla osób niewidomych oraz psy do obrony cywilnej, zwłaszcza w kraju ich pochodzenia.Wiele szwajcarów chętnie podejmuje pracę węchową i można je szkolić w tym kierunku. Ma niezwykle wyczulony węch co czyni z niego wspaniałego psa ratowniczego. Często jest wykorzystywany w służbach, gdzie sprawdza się jako wybitny tropiciel. Jego łagodny charakter, opiekuńczość i cierpliwość w stosunku do dzieci, sprawiają, że doskonale sprawdza się w dogoterapii i jako przewodnik niepełnosprawnych. Aktualnie bywa także psem lawinowym.
Szwajcary to psy silne i mocne. Z natury nie są pływakami, raczej stronią od wody. Jednak niektóre osobniki przełamują się, i nie tylko brodzą w wodzie, ale również pływają, uwielbiają długie spacery.
Duży Szwajcarski Pies Pasterski jest bardzo wytrzymały i radzi sobie świetnie w każdych warunkach i nawet w trudnych terenach.
Szwajcary uwielbiają spacery. Odpowiednia ilość ruchu wpływa bardzo korzystnie na ich kondycję oraz samopoczucie. Korzystając z uroków okolicy, w której mieszkamy, wybieramy najciekawsze i najbezpieczniejsze miejsca na nasze wspólne wędrówki.
Nic tak nie zbliża psa i człowieka do siebie jak wspólne wędrowanie.
PIELĘGNACJA ZDROWIE ŻYWIENIE
Pielęgnacja szwajcara nie nastręcza trudności, jest bardzo intuicyjna i nieskomplikowana.
Jest to pies krótkowłosy, więc wystarczy od czasu do czasu wyczesać go szczotką lub grzebieniem. Natomiast dwa razy w roku intensywnie linieje.
Okresowo sprawdza się stan uszu i zębów.
Zarówno szczenięta, jak i psy dorosłe, należy regularnie szczepić i odrobaczać według wskazówek prowadzącego lekarza weterynarii.
W sezonie od wiosny do jesieni trzeba je zabezpieczać przed kleszczami, gdyż choroby od kleszczowe są niebezpieczne dla życia. Najskuteczniejsza jest obroża przeciwinsektowa, którą pies nosi cały czas lub specjalne tabletki.
Psy żyją średnio około 10 lat.
Duży Szwajcarski Pies Pasterski jest wyjątkowo odporny na choroby.
Jednak jak każdy pies dużej rasy narażony jest na skręty żołądka, dysplazję. Niekiedy u psów tej rasy występuje ektropium lub entropium – wywinięcie powieki na zewnątrz lub do środka.
Psy tej rasy mają wrażliwy układ trawienny, dlatego powinny odpoczywać po posiłku, a dzienną dawkę jedzenia należy podzielić na dwie porcje. Dotyczy to psów dorosłych. Szczenięta otrzymują standardowo posiłki kilka razy dziennie, zależnie od wieku.
Szczególnie ważne jest odpowiednie żywienie w okresie rozwoju. Szczeniak ma duże zapotrzebowanie na wapń i witaminę D3, zapewniające prawidłowy rozwój kośćca, co u rasy o dużej masie ciała ma niebagatelne znaczenie.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL